Sandyway 10k - NEW DATE

Aug
1

Annual run vs Ilfracombe followed by food at the pub

Let Stacey know you're coming and let her know if you want food and any dietary requirements.

SMS Member Event: Yes

Grand Prix Distance: 10k

Race report

Many thanks to Ilfracombe for joining us in the event.

The scoring system is based on lowest score wins.  Each runner gets points based on their position, so first place gets 1 point, second place gets 2 points etc.  South Molton had 33 runners and Ilfracombe had 25, but only the first 20 runners in each team are counted.

The scores were:  Ilfracombe 427,  South Molton 393.  So South Molton won by 34 points!

Results were as follows:

Position Number Runner Time Club
1 27 Paul Cooke 36:28 SM
2 75 Joe Mackenzie 37:53 ILF
3 72 Mike Clark 38:14 SM
4 28 James McKibbin 39:32 SM
5 55 Mary Menon 39:43 ILF
6 68 David Garcia 39:49 ILF
7 21 Ashley Bond 40:22 SM
8 18 Tom Capron 40:23 ILF
9 69 Dan Murdock 40:45 ILF
10 56 John Hancock 40:54 SM
11 77 Kevin Reed 41:01 ILF
12 34 Paul Morgan 41:07 SM
13 52 Richard Connett 43:06 SM
14 25 Michael Walsh 43:22 SM
15 78 Andrew Wooff 43:32 ILF
16 50 Paul Brayley 44:18 SM
17 71 Grant Parker 44:39 SM
18 41 Aaron Llewellyn 44:54 ILF
19 54 Matt Waldron 45:43 SM
20 17 Pete Westmacott 46:00 ILF
21 11 Paul Holman 46:13 ILF
22 23 Rebecca Roles 46:30 ILF
23 43 Polly Goodman 46:37 SM
24 51 Andrew Samuel 46:49 SM
25 47 Jim Jones 46:52 ILF
26 70 James Simmons 47:21 SM
27 2 Dave Irvine 48:03 ILF
28 37 Lewis Marrow 48:52 SM
29 79 Doug Bolton 49:04 ILF
30 30 Claire Williamson 49:29 ILF
31 66 Phil Pennington 50:08 SM
32 33 Gary Kemp 50:37 ILF
33 76 Tracey Pennington 50:55 SM
34 15 Darren Vincent 53:12 ILF
35 24 Paul Cooper 53:12 ILF
36 32 Tanya Marrow 53:14 SM
37 10 Neil Brown 53:57 SM
38 5 Simon Whetter 54:07 ILF
39 49 Neil Partridge 55:04 SM
40 16 Hayley Whetter 55:40 ILF
41 74 John Carter 55:54 SM
42 3 Peter Addison 55:57 ILF
43 42 Paula Duffy 56:29 SM
44 61 Fred Short 56:40 SM
45 48 Deborah Freeman 56:50 ILF
46 53 James Henderson 57:50 SM
47 39 Jo Bindloss Gibb 58:10 SM
48 63 Amanda Britton 1:00:01 SM
49 60 Bridget Smith 1:00:08 SM
50 57 Emma Hill 1:01:28 SM
51 73 Lisa Adamson 1:01:51 SM
52 14 Pete Llamosa 1:04:08 ILF
53 64 Heather Cooke 1:04:14 SM
54 36 Debbie Green 1:04:30 ILF
55 6 Abigail Orr 1:07:43 ILF
56 46 Fred Atkinson 1:08:02 SM
57 35 Amanda Adams 1:12:10 SM
58 44 Geoff Adams 1:12:10 SM

Results

position name run time notes grandprix points
1 Paul Cooke 00:36:28 20
2 Mike Clark 00:38:14 25
3 James McKibbin 00:39:32 20
4 Ashley Bond 00:40:22 15
5 John Hancock 00:40:54 15
6 Paul Morgan 00:41:07 20
7 Richard Connett 00:43:06 15
8 Michael Welch 00:43:22 15
9 Paul Brayley 00:44:18 15
10 Grant Parker 00:44:39 15
11 Matt Waldron 00:45:43 5
12 Polly Goodman 00:46:37 15
13 Andrew Samuel 00:46:49 20
14 James Simmons 00:47:21 15
15 Lewis Marrow 00:48:52 5
16 Phil Pennington 00:50:08 15
17 Tracey Pennington 00:50:55 15
18 Tanya Marrow 00:53:14 5
19 Neil Brown 00:53:57 5
20 Neil Partridge 00:55:04 5
21 John Carter 00:55:54 15
22 Paula Duffy 00:56:29 5
23 James Henderson 00:57:50 5
24 Jo Bindloss Gibb 00:58:10 20
25 Amanda Britten 01:00:01 5
26 Bridget Smith 01:00:08 5
27 Emma Hill 01:01:28 5
28 Heather Cooke 01:04:14 5
29 Fred Atkinson 01:08:02 5
30 Amanda Adams 01:12:10 5
31 Geoff Adams 01:12:10 5

Timekeepers